Historia po stronie Miedziowych / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Historia po stronie Miedziowych 16 paź

Historia po stronie Miedziowych

Dotychczas KGHM Zagłębie Lubin mierzyło się z Jagiellonią Białystok 45 razy. Historia pojedynków obu zespół jest dość wyrównana, choć Miedziowi mają na swoim koncie trzy zwycięstwa więcej. Przypomnijmy sobie kilka najbardziej pamiętnych starć lubinian z Dumą Podlasia.

16 paź 2024 09:00

Pierwszy mecz pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Jagiellonią datowany jest na 15 listopada 1987 roku. Wówczas Miedziowi pojechali do Białegostoku, by zmierzyć się z ówczesnym beniaminkiem I ligi. Spotkanie to zakończyło się bezbramkowym remisem, natomiast na wiosnę w Lubinie górą byli nasi zawodnicy, którzy wygrali 2:0. Był to początek naszej zwycięskiej serii, ponieważ kolejne cztery pojedynki również zakończyły się korzystnymi wynikami dla piłkarzy KGHM Zagłębia. Z kolei białostoczanie czekali na premierowe zwycięstwo nad naszym zespołem aż do 2003 roku, kiedy to wygrali na własnym boisku 2:1.

Kilka spotkań między KGHM Zagłębiem a Jagiellonią można śmiało nazwać tymi z gatunku arcyciekawych. W sezonie 2007/2008 na stadion urzędującego mistrza Polski przyjechał ówczesny beniaminek z Białegostoku. KGHM Zagłębie wygrało tamto starcie wysoko, bo aż 5:2, a bramki dla Miedziowych zdobywali Michał Chałbiński, który zanotował hat-tricka, a po jednym golu dorzucili także Vidas Alunderis oraz Rui Miguel. Drugim ciekawym dla kibiców pojedynkiem niewątpliwie było starcie w Lubinie w 2017 roku, gdy pod koniec sezonu 2016/2017 KGHM Zagłębie uległo Jadze 3:4. Bramki dla Miedziowych strzelali Arkadiusz Woźniak, Łukasz Piątek oraz Łukasz Janoszka, natomiast po stronie białostoczan dubletem popisał się napastnik Cilian Sheridan, a po jednym trafieniu dołożyli jeszcze Arvydas Novikovas oraz Ivan Runje.

W ostatnich latach obie drużyny mierzyły się także dwukrotnie w rozgrywkach Pucharu Polski. W 2015 roku w spotkaniu rozegranym w Białymstoku, KGHM Zagłębie pokonało Jagiellonię 2:0 po bramkach Michala Papadopulosa oraz Krzysztofa Piątka, dzięki czemu wówczas uzyskaliśmy awans do ćwierćfinału tych rozgrywek.

Dwa lata później, tym razem przed własną publicznością w Lubinie, nasz zespół po raz kolejny okazał się lepszy od białostoczan, wygrywając wspomniane spotkanie 2:1. Gole dla Miedziowych zdobywali wówczas Arkadiusz Woźniak oraz Łukasz Janoszka. Jedyne trafienie dla Jagi w samej końcówce meczu zanotował Arvydas Novikovas.

W rozgrywkach 2022/2023 PKO BP Ekstraklasy obie drużyny stanęły naprzeciw siebie najpierw na początku września 2022 roku. W spotkaniu rozgrywanym w Lubinie, Miedziowi podzielili się z Jagiellonią punktami. Wynik meczu w 59. minucie otworzył Tomasz Makowski, którego dalekie dośrodkowanie w pole karne nie przeciął żaden z obrońców rywali, przez co piłka ostatecznie wpadła do siatki. Pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry do wyrównania doprowadził Maciej Bortniczuk, w efekcie czego pojedynek 8. kolejki zakończył się remisem 1:1. W rewanżu również żadna ze stron nie zdołała przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Choć Saša Živec otworzył wynik spotkania już 28 sekund po pierwszym gwizdku sędziego, to w drugiej części meczu do wyrównania doprowadził Marc Gual. Kolejne trafienie dla Jagi zanotował Michał Pazdan, jednak po trzech minutach odpowiedzieli Miedziowi - tym razem sa sprawą Kacpra Chodyny. Na tablicy wyników widniało więc 2:2 i taki rezultat utrzymał się już do końca. Dla obu zespołów był to dziesiąty podział punktów w dotychczasowej historii ich bezpośrednich pojedynków.

Jesiennego starcia z poprzedniego sezonu z pewnością nie będziemy dobrze wspominać. Rozpędzona Duma Podlasia na własnym obiekcie bez problemów wysoko pokonała Miedziowych 3:0. W pierwszej odsłonie na listę strzelców wpisywali się Mateusz Skrzypczak i Afimico Pululu, natomiast po przerwie trzecie trafienie dołożył jeszcze Bartłomiej Wdowik. Drużyna pewnie zmierzająca po mistrzostwo Polski pokonała lubinian także na wiosnę, choć wówczas spotkanie było bardziej wyrównane. Podopieczni Adriana Siemieńca prowadzili 2:0 po dublecie Kristoffera Hansena, ale w 90. minucie kontaktowego gola strzelił Juan Munoz. Miedziowym nie wystarczyło jednak czasu, by doprowadzić do wyrównania, przez co mecz zakończył się wynikiem 2:1.