Różowy październik | Miedziowi zagrają z Jagiellonią w specjalnych trykotach
Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, dlatego piłkarze naszego Klubu z tej okazji zagrają z Jagiellonią Białystok w specjalnych koszulkach w tym właśnie kolorze.
11 paź 2024 11:00
Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.
Udostępnij
Ekstraklasa
W okresie od 1 do 31 października zwraca się szczególną uwagę na tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem nowotworów piersi. W ramach kampanii, której symbolem jest różowa wstążka, zespół KGHM Zagłębia Lubin zagra w najbliższym domowym meczu 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Jagiellonią Białystok w specjalnych, różowych koszulkach, które następnie trafią na licytacje charytatywne. Co więcej, zawodników obu ekip na boisko wyprowadzą dziewczynki występujące w żeńskiej drużynie FemGol Lubin. Nasz obiekt - KGHM Zagłębie Arena - zyska różowe oblicze, dzięki tematycznym reklamom partnerów i sponsorów na bandach LED. Ponadto ligową rywalizację Miedziowych z mistrzem Polski z trybun będą oglądać wszystkie drużyny Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, FemGol Lubin oraz Zagłębia Lubin Future.
W dniu spotkania w studiu meczowym (godz. 15:00) będziemy gościć ambasadorki akcji "Jesteś ważna", które od 1 października prowadzą V edycję powiatowej kampanii na rzecz walki z rakiem piersi. Jednocześnie serdecznie zachęcamy wszystkie Panie do rejestracji (tel. 887 842 993) oraz bezpłatnych badań USG piersi oraz mammografii wykonywanych w "Różową Sobotę" 19 października w Miedziowym Centrum Zdrowia. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Najważniejsze fakty związane z rakiem piersi:
- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
- Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych (Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania). Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Region geograficzny jest czynnikiem istotnie modyfikującym ryzyko zachorowania na raka piersi.
- W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
- Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych).
- Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
- Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).
- Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. różowy październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.