Zagłębie wspiera poszukiwania zaginionych dzieci
Ponad 100 klubów piłkarskich z całego świata, w tym także z Polski, bierze udział w dzisiejszych obchodach Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego. Drużyny, na co dzień rywalizujące na boisku, tego dnia łączą swoje siły, by pomóc w poszukiwaniach zaginionych dzieci i nastolatków. W Polsce do akcji organizowanej przez Fundację Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przyłączyły się Ekstraklasa S.A. i kluby z najwyższego poziomu rozgrywek.
25 maj 2020 08:47
Autor Zagłębie Lubin S.A.
Udostępnij
Inne
Piękna pogoda, bezchmurne niebo, dzieci bawiące się w ogrodzie, chwila nieuwagi i beztroska zamienia się w dramat. Ginie dziecko, brakuje jakiegokolwiek śladu. Taka sytuacja to koszmar dla każdego rodzica. W USA ginie prawie pół miliona dzieci rocznie, w Unii Europejskiej 1 zaginięcie przypada na każde 2 minuty. W Polsce każdego roku ginie ok. 18 tys. osób, w tym ok. 3 tys. dzieci i młodzieży (wg danych policji). Często okazuje się, że zaginione dzieci odnajdują się w innych krajach, dlatego, tak duże znaczenie przy poszukiwaniach ma współpraca międzynarodowa. Większość zaginionych dzieci odnajduje w krótkim czasie, ale są też takie, które znikają bez śladu.
W tym roku działania poszukiwawcze zintegrują całe środowisko piłkarskie. Kluby na całym świecie, w tym w Polsce, 25 maja wykorzystają swoje profile w mediach społecznościowych do publikacji wizerunków zaginionych dzieci. Akcję wspiera na swoich kanałach także PKO Bank Polski Ekstraklasa. Wspólnie z szesnastoma klubami dysponuje olbrzymią bazą wiernych fanów w mediach społecznościowych, przez co wizerunki osób zaginionych mają szansę dotrzeć do osób w najdalszych miejscach na świecie, na niespotykaną wcześniej skalę.
Każdego roku na całym świecie ginie milion dzieci. Zaginięcie dziecka to olbrzymi stres, wyrwa w sercu rodziny i pustka na wiele lat życia. Takimi rodzinami opiekuje się właśnie Fundacja ITAKA. W tym roku do naszych działań poszukiwawczych uzyskaliśmy zaskakujące wsparcie światowej rodziny klubów piłkarskich. Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Mamy nadzieję, że dzięki rozpoznawalności klubów i olbrzymim zasięgom w mediach społecznościowych, wizerunki zaginionych dzieci i nastolatków dotrą do olbrzymiej grupy odbiorców i pomogą w ich odnalezieniu – tłumaczy Alicja Tomaszewska – prezes Fundacji ITAKA.
Projekt “Football Cares” („Piłka wspiera”) organizowany przez międzynarodową organizację International Centre for Missing and Exploited Children (ICMEC), uzyskał wsparcie Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA), Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) oraz polskiej Ekstraklasy S.A.. Jak do tej pory udział w kampanii potwierdzili tacy piłkarscy giganci jak Liverpool, Chelsea, Juventus, FC Barcelona, Atletico Madryt oraz inne kluby z ponad 38 krajów. Do kampanii dołączyły także liczne kluby z Polski.
Liczę na to, że wsparcie Ekstraklasy oraz jej klubów istotnie i skutecznie wesprze poszukiwania zaginionych dzieci, które od wielu lat prowadzi Fundacja Itaka. Dla tego typu inicjatyw niezwykle istotny jest szeroki zasięg i dotarcie do jak największej liczby osób, więc nie wahaliśmy się ani chwili podejmując decyzję o naszym wspólnym zaangażowaniu w tę akcję – powiedział Dyrektor Departamentu Komunikacji, Marketingu i Sprzedaży Ekstraklasy S.A. Marcin Mikucki.
Pomysłodawcą publikacji zdjęć zaginionych na Facebooku i Twitterze piłkarskiego klubu była drużyna AS Roma, która wraz z zeszłorocznymi informacjami o transferach, które generują duże zainteresowanie mediów, publikowała wizerunki zaginionych dzieci.
Organizatorami polskiej odsłony kampanii „Football Cares” („Piłka wspiera”) są International Centre for Missing & Exploited Children oraz Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która jest polskim operatorem numeru 116 000 Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka.
Kontakt dla mediów:
Izabela Jezierska-Świergiel
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
press@zaginieni.pl
tel. 608371495