Movember | Zapuść wąsy w listopadzie! / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Movember | Zapuść wąsy w listopadzie! 14 lis

Movember | Zapuść wąsy w listopadzie!

Od kilkunastu lat na całym świecie promowana jest akcja Movember. Jej zadaniem jest popularyzacja właściwych zachowań w zakresie zdrowego stylu życia wśród mężczyzn, w tym m.in. podnoszenie świadomości na temat działań profilaktycznych mających na celu wczesne wykrywanie raka gruczołu krokowego.

14 lis 2024 14:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Za nami październik, którego symbolem jest różowa wstążka. Zdążył się on wpisać się w coroczny kalendarz akcji profilaktycznych jako miesiąc poświęcony badaniom, mającym na celu wczesne wykrycie raka sutka szczególnie u kobiet. Z kolei listopadowa inicjatywa Movember jest w profilaktyce zdrowotnej czymś stosunkowo nowym, ale równie istotnym.

Słowo Movember to połączenie angielskich słów: moustache (wąsy) oraz november (listopad). Poprzez zachęcanie mężczyzn do uczestnictwa w akcji m.in. poprzez zapuszczanie wąsów, organizatorzy mają nadzieję osiągnąć wzrost liczby wczesnego wykrycia raka prostaty oraz zwiększenie efektywności kuracji u chorych.

Symboliczne zapuszczanie wąsów i dyskusja nad męskością to dopiero punkt wyjścia. Najważniejsze są jednak regularne badania, z którymi nie wolno zwlekać, gdyż jak wskazują statystyki - w naszym kraju rak prostaty jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn.

Z tej okazji Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. po raz kolejny zachęca do skorzystania z badań laboratoryjnych adresowanych do Panów, a konkretnie do wykonania badania poziomu PSA w cenie 50,00 zł.

PSA całkowity jest markerem przerostu prostaty oznaczanym we krwi, przydatnym w diagnostyce, leczeniu oraz monitorowaniu raka prostaty. Badanie to jest szczególnie rekomendowane jest dla mężczyzn po 40. roku życia.

Zrób to dla jaj – Badaj jądra regularnie!

Samobadanie jąder – jak wykonać:

  • Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie najlepiej wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.
  • Sprawdź każde jądro osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami,
    a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.
  • Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.
  • Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego –
    to normalne. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.

Program trwa do 31.12.2024 r. Jesteś ważny, badaj się!