Akademia
Drugi dzień stażu rozpoczęły zajęcia teoretyczne, wykłady dotyczyły systemu pracy i organizacji treningów w akademii Vitesse Arhnem. Aktualnie Holendrzy szkolą młodych zawodników od 10 roku życia, w przyszłym sezonie obniżą ten wiek do 9 lat. Ciekawym pomysłem są w Arhnem dni otwarte, w każdą środę zarządzany jest "Talent Day" i chłopcy spoza akademii mają szansę pokazać się trenerom i powalczyć o angaż. - Wszystkie grupy pracują w podobnym układzie tygodniowym jak młodzież z naszej Akademii Piłkarskiej i ich praca szkoleniowa jest ukierunkowana w głównej mierze na nauczanie techniki w grach - tłumaczy dyrektor Krzysztof Paluszek.
Następnie warsztaty poprowadził Richard Grootscholten, zajęcia dotyczyły na temat budowania szeroko rozumianej kultury i identyfikacji z klubem przez trenerów Akademii. Holender podkreślał, jak ważna jest odpowiednia postawa szkoleniowca na treningu. Były dyrektor lubińskiej akademii podpierał się celnymi przykładami.
- Kolejny ciekawy wykład poświęcony był ?przygotowaniu motorycznemu Akademii Piłkarskiej Vitesse Arhnem?, który poprowadził Jan Van Norel. Poruszone zostały tematy periodyzacji treningu, która dotyczy w Holandii zarówno przygotowania motorycznego, jak i nauczania taktyki oraz gry. Trener przedstawił w jaki sposób i od jakiego wieku rozwijana jest siła u młodych piłkarzy i jakie badania wykonują w swojej akademii - relacjonuje Krzysztof Paluszek.
Po sesji teoretycznej nasi trenerzy oglądali obiekty Akademii Piłkarskiej Vitesse Arhnem, które mieszczą się w jednym budynku. Każdy zespół ma swoją szatnię (której powierzchnia zwiększa się wraz z wiekiem), natomiast I zespół ma wyłączone całe dolne piętro do własnej dyspozycji. Mieszczą się tam szatnie, urządzenia odnowy biologicznej, siłownia i sala do ćwiczeń funkcjonalnych, magazyny oraz pomieszczenia trenerów.
O godz. 18.00 szkoleniowcy z Lubina oglądali mecz U-15 Vitesse Arhnem - NEC Nijmegen, który toczony był w bardzo wysokim tempie i zakończył się wynikiem 0:0.